Եվրոպական միության նախաձեռնություն
Միջոցառումներ
Վանա լճի 4-րդ միջազգային կինոփառատոնը կոչ է անում դեմ առ դեմ հանդիպել100 տարի անց
06.12.2015
Թուրքիա |
Վանա լճի 4-րդ միջազգային կինոփառատոնը և Փիրլ Մյուլլեթ (Դարեհ) կինոթատրոնի մրցանակաբաշխությունը, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 6-12-ը Վան քաղաքի կենտրոնում, որպես թեմա է ընտրել «100’leşme: Kültürel Miras» (Դեմ առ դեմ հանդիպել100 տարի անց. Մշակութային ժառանգություն) և այս տարի հյուրընկալող երկիրը Հայաստանն է: Նպատակ ունենալով «նայել մեր մշակութային ժառանգությանը եւ նպաստել մշակութային համերաշխությանը»՝ այս տարի փառատոնն հյուրընկալում է վավերագրական ֆիլմերի, կարճամետրաժ ֆիլմերի եւ գեղարվեստական ֆիլմերի Թուրքիայից, Իրանից, Իրաքի Քուրդիստանից, Իրանի Քուրդիստան նահանգից, ԱՄՆ-ից եւ Կանադայից:

Փառատոնում ներկայացված ֆիլմերն են՝

  • The Cut , Fatih Akın (Opening Film) (Turkey)
  • Şilfitazi - Zekeriya Aydoğan   (Finalist - Documentary Film) (2015)(Turkey)
  • The Come Back – Veratarts, Hale Güzin Kızılaslan (Screening - Documentary Film)
  • Tepecik School of Dreams, Güliz Sağlam (Finalist – Documentary Film) (2015)(Turkey)
  • Now, I have Dreams, Nefin Dinç (Finalist - Documentary Film) (2015) (Turkey)
  • Odyssey of the Albatross, Cengis T. Asiltürk (Finalist – Documentary Film) (2015)(Turkey)
  • Garod, Burcu Yıldız  / Onur Günay (Screening – Documentary Film)
  • Born in Adana, David Hovan (Screening – Documentary Film) (2015) (Canada)
  • Special Selection from the “Films of Conscience” (Screening – Short Film)
  • Rêger, Bulut Renas Kaçan (Finalist – Documentary Film) (2015)(Turkey)
  • Koro, Ahmet Bikiç (Finalist - Documentary Film) (2015)(Turkey)
  • Hay Way Zaman / Dersim’s Lost Girls, Nezahat Gündoğan (Finalist - Documentary Film)
  • Habab Çeşmeleri, Dilek Aydın (HRANT DİNK ASSOCCIATION) (Screening – Documentary Film) (2012)
  • Love of Suzan, Murat Tüter (Finalist – Feature Film) (2014)(Turkey)
  • Song of My Mother, Erol Mintaş (Finalist – Feature Film) (2014) (Turkey)
  • Leave to Stay, Awat Osman Ali (Finalist – Documentary Film) (2013)(ABD – Iraqi Kurdistan)
  • Special Selection of Rofife Films (Screening- Short Film)
  • The Mysterious Stones of Hakkari, Bahriye Kabadayı Dal, (Finalist – Documentary Film) (2014) (Turkey)
  • District of the Infidels, Yusuf Kenan Beysülen (Screening - Documentary Film)
  • 1001 Apples, Taha Karimi (Finalist – Feature Film) (2013) (Iraqi Kurdistan)
  • The Flowers of Süveydiye,  Zafer Özgentürk - (Finalist – Documentary Film) (2015) (Turkey)
  • The Last Winter, Salem Salavati (Finalist – Feature Film) (2013) (Iran (Kurdistan Province))
  • Human Inside, Aydın Sayman (Finalist – Feature Film)(2015)(Turkey)
  • Sleep of the Oranges, Eylem Şen (Screening - Documentary Film) (2015) (Turkey)
  • Zülfü Livaneli – A Voice Between East and West, Orhan Çalışır-Cengiz Kültür-Dirk MeiBner (Finalist – Feature Film) (2014) (Turkey) 
  • Neighbour, Neighbour Huu, Bingöl Elmas (Finalist – Documentary Film) (2014)(Turkey)
  • Firak, Halil Özer (Finalist – Feature Film) (2015) (Turkey)
  • The Stolen Childhood, Armen Gasparyan (Finalist – Documentary Film) (2014) (Armenia)
  • Incomplete, Barış Atay (Finalist – Feature Film), (2015) (Turkey)
  • 1915, Garin Hovanisian /Alec Mouhibian (Finalist – Feature Film) (USA  – Armenia)
  • Çekmeköy Underground, Aysim Türkmen  (Finalist – Feature Film) (2015) (Turkey)
Վայր
Օրացույց
Օգոստոս
2022
ԵՐԿԵՐՔՉՈՐՀՆԳՈՒՐՇԱԲԿԻՐ
Գրականությունը հաղթահարում է սահմանը
Սոցիալական կայքեր