Avrupa Birliği Girişimi
Etkinlikler
Konser: Mavi Küre, Jag-Bambir
03.05.2017
Türkiye | Anadolu Kültür
Anadolu Kültür’ün Ermenistan Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı II kapsamında gerçekleştirdiği “Şehirlerin Buluşması” projesi,Bursa ve Gümrü arasında düzenlenecek bir dizi kültür-sanat etkinliği aracılığıyla her iki şehrin belediyeleri, kültür sanat kuruluşları ve sivil toplum kurumları arasında diyalog ve işbirliği geliştirmeyi hedefliyor.

Projenin ilk etkinliği, Human Planet sanat grubu ve Jag-Bambir’in “Mavi Küre” başlıklı ortak sergi ve konser programından oluşuyor. Gümrü’de faaliyet gösteren Gallery 25 ve Bursa Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle yürütülen etkinlik Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirilecek.

 

ETKİNLİK PROGRAMI

BURSA

 

Konser: Mavi Küre, Jag-Bambir 
3 Mayıs 2017
Nâzım Hikmet Kültürevi, Nilüfer

 

Human Planet Antoine de Saint-Exupery’nin “Terre des hommes” (İnsanların Dünyası) hikayesinden esinlenilerek Gümrü’de kurulmuş kültürel ve sosyal bir inisiyatiftir. İnisiyatifin şiarını ise aynı hikayede geçen bir deyiş belirler: “Hayattaki tek lüks insani ilişki lüksüdür”. İnisiyatif Gallery 25 ile birlikte sergiler, konserler, çeşitli kültürel faaliyetler ve araştırma çalışmaları gerçekleştirmektedir. “Mavi Küre” sergisinde yer alan sanatçılar: Armen Ter-Mkrtchyan, Gevorg Sargsyan, Hayk Adamyan, Vazgen Pahlavuni Tadevosyan, Vahan Topchyan, Hratch Vardanyan, Karen Barseghyan, Aghavni Ghazaryan, Gagik Ghazare, Ed Tadevosyan, Levon Fljyan, Gohar Martirosyan.

 

Bambir müzik, düşünce ve yaklaşım okulu, kırk seneye yayılan ve elliden fazla sanatçının yollarının kesiştiği bir müzik kolektifidir. 1970’lerde Gagik “Jag” Barseghyan tarafından Gümrü’de kurulan Bambir, Sovyetler Birliği zamanında geleneksel Ermeni şarkılarını, Komitas’ın ve ortaçağ Ermeni müziğinin modern düzenlemelerini en iyi şekilde sunan bir rock grubu olarak ortaya çıkmıştır. Jag Barseghyan, Bambir üyeleri ve pek çok uluslararası müzisyenle birlikte solo çalışmalarına, grup albümlerine, müzik çalışmalarına ve performanslarına devam etmektedir.

 

“Mavi Küre”, koruma ve sahip çıkma sorumluluğu biz insanların omzuna yüklenmiş olan daha yaşanası bir dünyaya adanmış bir şarkı, ilahi ve gazeldir. Dünyanın tüm sakinlerini birleştiren bir şarkı da diyebiliriz. Bambir rock grubunun kurucusu olan Jag tarafından bestelenmiştir. Şarkı, Human Planet’in “Hayattaki tek lüks insani ilişki lüksüdür” felsefesi ile birleşerek serginin konseptini oluşturdu. Şarkı, müzik ve video sanatını birleştirerek kimlik, hafıza ve coğrafya gibi konuları gündeme getirmeyi hedefleyen bu serginin girişi olacaktır.

Etkinlik Yeri
Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin