Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistan-Türkiye Yatırımcı Gündemi
28.04.2017
Ermenistan | Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Kamu Gazetecilik Kulübü (PJC) ve Türkiye Ekonomik Politika Araştırma Vakfı (TEPAV), dünyanın ilk yatırım hızlandırıcısı olan “Angel Labs” ile işbirliği içinde ilk kez “Ermenistan-Türkiye Yatırımcı Günü” adında bir toplantı gerçekleştirecekler. Etkinliğin başlangıç tarihi  2 Mayıs 2017 olarak planlanıyor. Etkinlik çerçevesinde Ermenistan ve Türkiye'de bir melek yatırımcı ekosistem yaratılması, bu fikrinin geliştirilmesi ve çeşitli yatırımcı ağlarının oluşturulması ve bu konudaki önemli uluslararası uygulamaların tanıtılması hedefleniyor.


Kamu Gazetecilik Kulübü (PJC) Müdürü Seda Muradyan "Hızlı büyüme potansiyeline sahip yeni şirketleri kurmak için sermaye önermek isteyen melek yatırımcılar start-up ve erken evre şirketleri için gittikçe önemli bir sermaye kaynağı haline geliyorlar. Bazı araştırmalar, son finansal krizin ve küresel ekonomik düşüşün devam etmesinden bu yana, melek yatırımcıların bankalar ve girişim sermayesi şirketleri tarafından bırakılan finansal boşlukları doldurma konusunda hayati bir rol oynadığını gösteriyor. Bununla birlikte, birçok melek yatırımcı yatırımlarını konusunda gizli hareket ediyor ve onları bu tür resmi ağlar aracılığıyla bulmak bazen oldukça  zor olabiliyor. Bu durum Ermenistan için de geçerli. Girişimin amacı, bir melek yatırımcı ağı kurarak Ermenistan'ın başlangıç ve yatırım ekosistemini geliştirmeye istekli olanları desteklemek. Bu tür ağlar dünya çapında başarılı bir şekilde varlığını sürdürüyor ve amacımız bu konsepti Ermenistan ve Türkiye'de tanıtmak ve ayrıca bu ülkelerdeki melek yatırımcılar arasında ortak projelerin uygulanması için işbirliğini teşvik etmek olacaktır" dedi.

Ermenistan-Türkiye Yatırımcı Günü

Ermenistan-Türkiye Yatırımcı Günü girişimi, bir anlamda, Ermenistan'daki Angel Investors ağ konseptini kurumsallaşması teşvik etmek, girişimci ekosistemini desteklemek, ve girişimcileri Melek Yatırımcılar ile ilişkine içine sokmak hatta ortaklar arasında uzun süreli ve karlı ilişkilerin kurulmasını teşvik etmek konusunda yeni bir adım.

Bu inisiyatif sayesinden Ermenistan’daki BİT endüstrisinin ve ticaret ağlarının yatırım yapmak isteyen ve yatırımcı arayan temsilcileri Ermeni temsilcileri, yatırım ağları oluşturma, melek yatırım mekaniği ve Avrupa ve ABD'deki ticari yasal koşullar hakkında en iyi uygulamaları öğrenme şansı elde edecekler.
 
Türkiye Ekonomik Politika Araştırma Vakfı (TEPAV), siyasi uzmanı Cansu Saraç “Üç yıl önce bu programa ‘Girişimciler Değiştirme Programı’ ile başladık, çünkü başarılı ve eğitimli girişimcilerin sağlıklı Kalkınma Ekosistemlerinin omurgası olduğuna inanıyoruz. İki ülke arasındaki üç yıllık başarılı alışverişler bizi, ekosistem içindeki diğer menfaat sahiplerine de odaklanma ve melekler yatırımcılar için bir program tasarlama zamanı olduğuna karar vermemiz noktasına getirdi. Bu ilk “Türkiye-Ermenistan-ABD-Almanya Yatırımcı Günü” ile ortak bir melek yatırımcı ağı kurmak istiyoruz. Kalkınma girişimleri yürütmek, iktidarı yatırımcılar ile dengelemek ve başka ülkelerde gelişmiş rakiplerle yüzleşmek ve yeterli sermayeyle girişimcileri ve yeni fikirleri oluşturmaya davet edecektir "diyor.

 
Ermenistan’daki bu toplantı hakkında haber ve makaleler kaleme almak ve Ermenistan gezisi hakkında yazılar yasmak için ünlü Amerikan finans dergisi "Forbes" muhabirlerinden Monti Manforde de katılıcılar arasında olacak.
 
Etkinliğin konukları

 

"Angel Labs'ın” yöneticisi Tuğçe Ergül, Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren Alman “NFQ Capital”  kurucu ortağı Harald Braunstayne, merkezi Berlin’de bulunan “Delivery Hero” kuruluşundan Alana Tunge, Frankfurt’ta faaliyet gösteren “HR Ventures” yatırım yöneticisi Ertan Can,  İstanbul’da bulunan “Do Consultancy”  şirket kurucusu Duygu Öktem ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) siyasi analisti Cansu Saraç konuklar arasında olacak. Konuklar Melek yatırımında en iyi uluslararası uygulamaları tanıtacak, bağlantı kurmayı yüreklendirecek  ve deneyimlerini Ermeni meslektaşlarıyla paylaşacak.
 
Heyetin temsilcileri ayrıca, Ermenistan'da BİT sektörü temsilcileri ile yatırım fırsatları ve son gelişmeleri keşfetmekle ilgileniyorlar. Bunu göz önünde bulundurarak, 1-3 Mayıs tarihlerinde Ermeni meslektaşlarıyla bir dizi görüşme yapacaklar.


Açılış töreni

Etkinlik, Radisson Blu Hotel'de saat 10.00'da (Yerevan, Ermenistan'ın 2/2 Azatutyan Bulvarı) gerçekleşecek. Kamu Gazetecilik Kulübü (PJC) müdürü Seda Muradyan, Türkiye Ekonomik Politika Araştırma Vakfı (TEPAV), Siyasi Uzmanı Cansu Sarac ve Angel Labs'ın Direktörü Tugce Ergül'ün yanı sıra Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi Jean-Francois Charpentier ve Ermenistan Cumhuriyeti, ABD Büyükelçiliği'ndeki Ekonomik ve Ticari Yetkili Rafael Sambu, açılış töreninde karşılama konuşmalarını sunacaklar.

Federal Almanya Cumhuriyeti'nin Ermenistan Büyükelçilerinden Nadia Lichtenberg ve İsveç’in Ermenistan Büyükelçiliğinden Martin Fredriksson da açılış töreninin fahri konukları arasında olacaklar.
 
Ermenistan-Türkiye Yatırımcı Günü resmi açılış töreninin canlı akışı Kamu Gazetecilik Kulübü (PJC) Facebook sayfasından takip edilebilir.
 
Ermenistan ve Türkiye'de Yatırım Ekosistemleri: Tartışma

 

Toplantının bir parçası olarak, Ermenistan ve Türkiye'de BİT sektörünün temsilcileri, ülkelerindeki BİT yatırımları ve yeni ekosistemler konusunda  görüşmeler yapacaklar.

Tartışmalara ayrılacak panele Türkiye Ekonomik Politika Araştırma Vakfı (TEPAV), siyasi uzmanı Cansu Saraç, Enterprise Incubator Foundation (Ermenistan) direktörü Bagrat Yengibaryan, VOLO (Ermenistan) İş Geliştirme Direktörü Matt Bartelsian katılacaklar.

Toplantıya katılım yalnızca davetiye ile mümkün olacağından, sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir. Etkinlik medyaya açık olacaktır.

 

BİT Temsilcileri ile Görüşme

 

Ana etkinlik, 2 Mayıs günü saat 17.30'da başlayıp, BİT temsilcileri ile yapılacak bir saatlik toplantı ile devam edecektir.

Ermeni girişim şirketlerini, Türkiye,  Almanya ve  Silikon Vadisi'ndeki tanınmış girişim kapitalistleri ve melek yatırımcıları ile bir araya gelmek, sorularını yatırımcılara yöneltmek, yatırımları çekmek, başarılı ortaklıklar başlatmak ve yatırımcılar ile bir araya gelmek ve değerli ipuçları duymak için eşsiz bir fırsat elde edecekler. Böylece yeni bağlantılar kurmanın yanı sıra kendi girişimlerini başlatma şansı yakalayacaklar.

“Yatırımcı Günü” organizasyonu BİT sektörünün tüm temsilcileri için tasarlanmıştır, giriş ücretsiz olacaktır.

 

***

Medya mensupları katılımcılar ile görüşmeler/söyleşmeler için randevu almak ve ayrıntılı bilgiler için aşağıdaki kişilere ile iletişime geçebilir.

Kamu Gazetecilik Kulübü (Press Club) Ermenistan-Türkiye Program Koordinatörü Gohar Arakelyan

Tel.: +37494515585

E-posta: [email protected]

Kamu Gazetecilik Kulübü (Press Club) Medya Merkezi Proje koordinatörü ve Editörü Lilit Arakelyan

Tel: +37455190708

E-posta: [email protected]

Bu girişim, Kamu Gazetecilik Kulübü (Public Journalism Club, “PJC”) ve TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından "Girişimci Ziyaretleri", projesi bileşeni olup Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Sürecine Destek" programının ikinci dönemi dahilinde gerçekleştirilmektedir.

 

PJC HAKKINDA

 

Kamu Gazetecilik Kulübü (PJC), Mart 2011'de Ermenistan'da kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Kamu Gazetecilik Kulübü’nün projeleri, insan haklarının ve temel özgürlüklerin korunması, demokratik çevre ve sivil toplumun gelişmesi ve aynı zamanda yenilikçi fikirlerle bölgesel diyalog ve barış inşa etmeyi amaçlamaktadır.  

Gerçekten misyonumuz ve temel değerlerimiz doğrultusunda medya okur yazarlığı, ifade özgürlüğü, çeşitlilik ve çoğulculuk teşvik ilkelerini güçlendirmek, Ermenistan toplumunda farkındalık yaratma, ilkelere öncülük eden ve iddialı projeler yoluyla toplumsal meselelere değinebilmek ve yol göstermektir. Toplumsal dayanışmayı teşvik eden ve daha çok işbirliğine dayalı, eğitimli ve rekabetçi bir toplumu destekleyen daha demokratik, müreffeh ve sürdürülebilir bir Ermenistan öngörmekteyiz.  

 

 

TEPAV HAKKINDA

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, Ankara'da kurulmuş,  tarafsız ve kar amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşudur. TEPAV 2004 yılında bağımsız bir araştırma enstitüsü olarak kurulmuş ve son derece yetenekli araştırmacı ve uzmanlar istihdam eden Türkiye'nin en büyük ekonomik politika düşünce kuruluşu haline gelmiştir. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın misyonu, Türkiye ve çevresindeki kamu ve özel sektör gelişimi için yenilikçi politika stratejileri geliştirmektir. TEPAV'ın disiplinler arası yaklaşımı, rekabetçi iş ortamını teşvik etmek, Türkiye'deki bölgesel kalkınmayı geliştirmek ve uluslararası ekonomik bütünleşmeyi desteklemek üzerine odaklanmıştır.

 

ANGEL LABS HAKKINDA

 

Angel Labs ilk programından bu yana 40'dan fazla ülkeye yayılmış binlerce yeni nesil melek yatırımcı ve VC & LP'yi yarattı. Angel Labs her ay, dünyadaki diğer yatırımcı hızlandırıcılardan çok daha fazla ülkede endüstri odaklı programlar yürütmekte. Tüm programlar, gruplara yeni kaynaklar, en iyi danışmanlar, ortak yatırımcılar, stratejik ortaklıklar ve potansiyel yatırımlar sağlamaya çalışmaktadır.

 

Etkinlik Takvimi
ŞUBAT
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin