Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu: Onbirinci Dönem Sonuçları
30.05.2017
Ermenistan, Türkiye | Civilitas Foundation

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, iki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasları artırmaya ve her alanda işbirliklerini teşvik etmeye devam ediyor.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Şubat 2017 – Nisan 2017 döneminde her iki ülkeden toplam 93 başvuru aldı. Türkiye’den 35, Ermenistan’dan 15 olmak üzere toplam 50 kişinin, seyahat amaçları ve programları doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretlerini, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

 

Seyahat Fonu yararlanıcılarının, komşu ülkeye yaptıkları ziyaretler sonrası izlenimlerini ve deneyimlerini Sınırları Aşıyoruz internet sitesinden takip edebilirsiniz.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu  11. Dönem Sonuçları

 

İstanbul’dan bisikletçiler Miyase Pelin Tunç ve Aziz KüçükAmatör Bisikletçiler ve Bisiklet Turizmi Federasyonu üyeleri ile birlikte Ermenistan’da bisiklet turu yaparak multikültürel bisikletçilik ve dayanışma ağı oluşturmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi Öğrenci Forumu üyeleri Merve KeskinHüsnü İslam SöğütSena SaylamNur Cansu YardımcıAhsen Eravcı and Yavuz Selim YalçınKASA VakfıBM Mülteciler Yüksek Komiserliği: UNHCR ve Ermenistan Kadın Araştırmaları Merkezi ile görüşerek Ermenistan’daki Suriyeli göçmen kadınların durumlarını incelemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan şair/eleştirmen Betül Dündaİstanbul Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden şair/akademisyen Ahmet Gökçenur ÇelebioğluÇevrimdışı İstanbul Edebiyat Dergisi yayın kurulu üyeleri Selahattin Yolgiden ve Efe DuyanInknagir Edebiyat Dergisi ile beraber Ermenistan ve Türkiye’den çağdaş şairlerin katılacağı şiir çevirisi atölyesini organize etmek ve katılmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan Kent ve Çocuk koordinatörleri Gizem Kıygı,İbrahim ÖzvarışBaşak İncekaraFulya Kahveci, ve Çiğdem Furtuna, röportajlar yapmak ve “Biriktirilmiş mekanlar: Çocukluğun şehirleri ve hafıza” projesi kapsamında çocuklarla üç boyutlu model şehir oyunu atölyesi düzenlemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan Meryem YavuzTayfur AydınAslı Akdağ ve Fırat Uran, “Sınır Bozukluğu” filminin Ermenistan’daki yapımcı ortağı ile görüşmek ve kendi film projeleri için kaynak yaratmak üzere bağlantılar oluşturmak amacıyla Yerevan ve Yeğegnavan’a yapacakları ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Manisa’dan Celal Bayar Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Çağlar SolakCaucasus Research Resource Center-Armenia (CRRC) desteğiyle iki ülke insanlarının birbirlerine bakış açısını inceledikleri akademik araştırma kapsamında röportajlar yapmak amacıyla Yerevan ve Gümrü’ye yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

İstanbul’dan Atelier Muse Kurucu Direktörü ve performans sanatçısı Müge Olacak, araştırma yapmak, kültür ve sanat kurumlarıyla tanışmak ve Yerevan’da Music of Armenia tarafından organize edilecek bir konserin hazırlıklarını yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

İstanbul’dan Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ruh sağlığı koordinatörü ve psikoterapist Necib Varan, LGBTI ve HIV/AIDS konularında çalışan kurumlarla iletişim kurmak, Ermenistan’la gelecek dönemde oluşturabilecekleri işbirliği imkânlarını araştırmak ve tecrübe paylaşımı amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

İstanbul’dan Dersim Hay-Der Yönetim Kurulu üyesi Taylan Şant Demirçivi, 1915 sonrasında göç etmek zorunda kalmış Dersim kökenli Ermenilerle sözlü tarih çalışması yapmak, Dersim ile ilgili Ermenistan’daki arşivlerde araştırma yapmak ve araştırmacılarla görüşmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Vanadzor ve Yerevan’dan BA-AR-DI-A Dans&Hareket Laboratuvarı üyeleri Vanuhi MalkhasyanHasmik Tangyan ve Sona Manukyan Ինչ կաչկա (Inch ka-chka)/ Ne var ne yok isimli gösterilerini ODTÜ Çağdaş Dans Festivali’nde sergilemek amacıyla Ankara’ya yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan dünyalılar.org editörleri Ciran Derya Aygül ÖztürkSibel Çağlar ve Deniz Kartal, doğa sporları grupları ve çevre hakları aktivistleri ile iletişime geçmek ve Ermenistan’daki gözlem ve tecrübelerini, yaptıkları röportajlar ve çektikleri fotoğraflar üzerinden Türkiye’deki kendi takipçilerine aktarmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Ankara’dan Polatlı Duatepe Eğitim, Kültür, Sanat ve Gençlik Derneği proje koordinatörü Musa Tokmak“Creative Youth” Derneği ve “LAMEK” Gençlik Derneği ile görüşmek ve birlikte üzerinde çalıştıkları iki ülke arasında değişimleri hedef alan Erasmus+ projesinin fizibilite çalışmasını yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

KapanHrazdan ve Yerevan’dan, “Mkhitar Sebastatsi” Eğitim Kompleksi öğretmenleri Iro VoskanyanTatevik Abrahamyan, Yelena SargsyanAnahit MelkonyanEdgar SahakyanNaira NikoghosyanMarta AsatryanLusine SargsyanLilit Azizkhanyan ve Lusine PashayanÖzel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri ile başka eğitim, bilim ve kültür merkezleriyle görüşmelere yapmak amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Üniversitesi çağdaş dans öğrencileri Mustafa Karadağ ve Buyan Yağmur Memişoğulları, “ARé” performans sanatları festivali kapsamında Duvar/Wall isimli performanslarını sergilemek ve geleceğe yönelik başka sanatsal bağlantılar oluşturmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İzmir’den TREX – Eski Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönüllüleri Gençlik Derneği  temsilcileri Ozan Mert BalcıHamza Çınar ve Ayşe Kavas, proje ortakları “Armenian Progressive Youth” Derneği ile görüşmek ve yerel gençlik etkinlikleri organize etmek üzere başka kurumlarla tanışmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Yerevan’dan insan hakları aktivistleri Hayk Hakobyan ve Mayranush DavtyanSosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) tarafından organize edilen eğitim ve atölyelere katılmak ve LGBTI hareketi üzerine çalışmalar yapan kişilerle tanışmak ve tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri

Anahit Minassian
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Gülesin Nemutlu
Nelli Minasyan

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu 2016 – 2017 döneminde, 
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında Avrasya Ortaklık Vakfı ve Gümrü Gençlik Girişim Merkezi işbirliğiyle yürütüyor.

Etkinlik Takvimi
ŞUBAT
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin