Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
Civilitas Foundation
Ermenistan | Civilitas Foundation
Civilitas Foundation, CivilNet Medya platformu aracılığıyla, Türkiye’de gerçekleşen ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerini doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel olaylarla ilgili haftalık özet videolar hazırlamaktadır. Program, haberleri ve olayları aktarırken, konuların arka planındaki bağlamı da sunmaktadır.

Genel izleyicilerin yanı sıra akademik camianın ve uzmanların da ilgisini çeken bu özet videolar, CivilNet üzerinde en çok izlenen programlar arasındadır.
CivilNet aynı zamanda, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin genel durumu hakkında daha geniş bir bağlam sunmak amacıyla Ermeni, Türk ve uluslararası figürlerle röportajlar da yapmaktadır.
Program kapsamında ayrıca 1918-1921 yılları arasındaki Türkiye-Ermenistan ilişkileri üzerine üç film hazırlanacaktır.
İlk film, Türkiye’nin Ermenistan’ın bağımsızlığını ilk kez tanıdığı ve tarihte ilk kez iki ülke arasında sınırların belirlendiği 1918 Batum Antlaşması’nı konu alacaktır.
İkinci film, Ermenilerin yeni kurulan Kemalist Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerini tesis etmesinden sonra imzalanan ve Türkiye-Ermenistan savaşını sonlandıran 2 Aralık 1920 tarihli Gümrü Antlaşmasını konu alacaktır.
Üçüncü film, her ikisi de günümüze kadar devam eden Türkiye-Ermenistan sınırlarını belirleyen ve Bolşevik Rusya ile Kemalist Türkiye arasında imzalanan 16 Mart 1921 tarihli Moskova Antlaşması ile 13 Ekim 1921 tarihli Kars Antlaşması’nın hikayesini anlatacaktır.
Filmlerde Yerevan, Gümrü, Tiflis, Batum, Trabzon ve İstanbul’da yapılan çekimlerin yanı sıra, arşiv materyalleri, o dönem yaşamış olan kişilerin anıları ve basında yer alan malzemeler kullanılacaktır.
Bu üç film, iki ülkenin resmi anlatılarının ve ideolojilerinin dışında kalarak ve kalıp yargı ve önyargılardan uzak durarak, 1918-1921 dönemindeki Türkiye-Ermenistan ilişkilerine ışık tutacak, bu da tarihin daha iyi anlaşılmasını mümkün kılarak yeni algıların oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Related Materials
Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin