Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu Erivan Atölyesi Katilimcilari Belli Oldu!
01.07.2016
Türkiye | Anadolu Kültür

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 15. kez iki ülkeli film projeleri için bir araya geliyor. Atölye çalışması 11-12 Temmuz tarihlerinde Altın Kayısı Film Festivali kapsamında Erivan’da gerçekleşecek.

 

Sunumlar, birebir toplantılar ve jüri görüşmesinden oluşacak atölyede, bir film Avrupa Birliği tarafından verilen 7 bin 500 Euro’luk ödülü almaya hak kazanacak. Bir film ise Ermenistan’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin 5 Bin Dolar’lık ödülünü alacak.

17 Mayıs’ta yapılan proje çağrısına cevap veren Türkiye, Ermenistan ve diasporadan 22 proje arasından, Türkiye ve Ermenistan film sektöründen isimler 10 projeyi atölyeye davet etmek üzere seçti. Seçilen on proje şöyle sıralandı:

 

  1. Aurora’s Sunrise – Yönetmen/Yapımcı Inna Sahakyan (Ermenistan, Belgesel)
  2. Border – Yönetmen: Edgar Baghdasaryan, Yapımcı: Lilit Martirosyan (Ermenistan, Kısa Film)
  3. Border Disorder – Yönetmen Uğur Becer, Yapımcı AslI Akdağ (Türkiye, Belgesel)
  4. Hurting Flesh – Yönetmen/Yapımcı Orhan Murat Bahtiyar (Türkiye, Kısa Film)
  5. The Crypto-Armenians– Yönetmen Kenan Berzan, Yapımcı Verena Schimpf (Türkiye, Almanya, Belgesel)
  6. The Other Part – Yönetmenler: Hakob Melkonyan ve Aramayis Mkrtchyan, yapımcı Pierre Mattiote (Ermenistan, Fransa, Belgesel)
  7. The Tape – Yönetmen Serkan Fakili, Yapımcı Murat Celik (Türkiye, Kısa Film)
  8. Treasure – Yönetmen/Yapımcı Ilham Bakır (Türkiye, Kısa Film)
  9. Welcome to Anatolia – Yönetmen Arnaud Khayadjanian, Yapımcılar Samuel Bilboulian and Nefes Polat (Ermenistan, Fransa, Türkiye, Kısa Film)
  10. When I Was Four – Yönetmen/Yapımcı Arus Hakobyan (Ermenistan, Belgesel)

 

2008 yılında Anadolu Kültür ve Altın Kayısı Film Festivali işbirliği ile başlatılan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu iki ülkeli ortak yapımları destekliyor, sinemacıların buluşmasına olanak sağlıyor. Platform kuruluşundan bu yana, Ermenistan- Türkiye ortak yapımı 20 filmi destekledi, 300’e yakın sinemacıyı bir araya getirdi. 

 

Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu’nun 2016 yılı aktiviteleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı, 2. Dönem ve Ermenistan Amerikan Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir. 

Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin