Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistanlı 10 Startup Temsilcisi “StartupIstanbul” Bölgesel Forumu'na Katılacak
05.10.2016
Türkiye | Public Journalism Club, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Bu yıl, 135 ülkeden 24.646 startup önde gelen “StartupIstanbul” forumu için başvuruda bulundu ve sadece 500 startup bu etkinliğe katılabilecek. En iyi 15 startup 4000 katılımcıdan oluşan kitleye hitaben sahneden fikirlerini sunma fırsatına sahip olacak. Ermenistan'dan gelen 10 startup şirketi bu 500 startup'ın arasında yer alıyor. Bu şirketlerin katılımları, Avrupa Birliği fonlaması ile “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” (ATNP) kapsamındaki Girişimci Değişimi uygulaması çerçevesinde, Kamusal Gazetecilik Kulübü ve TEPAV Vakfı eşgüdümü sayesinde mümkün oldu.  

 

Ermenistan'dan seçilen startup'lar çeşitli projeleri temsil etmekteler:

  1. Heltun - akıllı ev sistemleri
  2. Scycryptor – bulut veri güvenliği
  3. LiTech – yenilikçi aydınlatma teknolojileri
  4. HY Pictures - etkileşimli çizgi romanlar
  5. Bookoholics –  kitapseverlere yönelik mobil uygulama
  6. EarlyOne - elektronik sıralama yönetimi sistemi
  7. HurryApp – kuruluşların yeni müşterilere ulaşmalarına yönelik yaratıcı pazarlama aracı
  8. DressZone – kadınların elbiselerini kiraya vererek tasarruf etme ve para kazanmalarına yönelik çevrimiçi sistem
  9. FortuneCup – gerçek falcıların kullanıcıların kahve fincanlarında fallarına baktıkları mobil uygulama
  10. ArmNomads – bağımsız oyun geliştirme

StartupIstanbul için yola çıkılmasından önce, Kamusal Gazetecilik Kulübü katılımcılara yönelik olarak, müzakere yürütme, girişimcilerle istikrarlı iş ilişkileri kurma ve fikirlerini sunarak yatırımcıları kendilerine çekme konularındaki becerilerini geliştirmek amacıyla özel bir eğitim düzenledi.  Ayrıca, kültürler arası iletişim konusunda düzenlenen ayrı bir eğitimde katılımcılar Türkiye'nin kültürel, siyasi ve
sosyo-ekonomik niteliklerine dair fikir edindiler, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişim sürecini ve güncel hususları ele aldılar. 

 

“StartupIstanbul” Forumu Ermenistan'dan gelen, yeni kurulmuş olan Bilişim Teknolojisi şirketlerinin risk sermayedarları, melek yatırımcılar, mentorlar ve deneyimli profesyoneller ile bağlantılar kurarak kendi startup ürünlerini vitrine çıkarmalarına yönelik benzersiz bir fırsat olacak.

 

StartupIstanbul bölgedeki fon sağlayıcılar, yatırımcılar ve yöneticilerin bir araya getirildiği önde gelen bir startup etkinliği. Bu etkinlik, Avrupa, Orta Doğu, Batı Asya ve ABD'den gelen lider startup'ların, Internet şirketlerinin, melek yatırımcıların ve risk sermayedarlarının buluştuğu, farklı ülkelerden gelen startup'ların yenilikçi iş fikirlerini sunma, uluslararası uzmanlardan tavsiyeler alma ve yatırımcılarla iş ilişkilerini sürdürme fırsatını yakaladıkları çok özel bir buluşma niteliğinde.

 

Ermenistan merkezli startup'lar da, Forum süresince bulunacakları ayrı standlarda sadece kendi startup ürünlerini değil, Ermenistan'ın Bilişim Teknolojisi ekosistemini de vitrine çıkarıyor olacaklar.

 

“Scycryptor” ve “EarlyOne” adlı startup'lar Startup100 grubuna seçildiler ve fikirlerini mentorlara bizzat sunma fırsatını yakalayacaklar.100 startup arasından seçilen 50 startup 8 Ekim'de fikirlerini yatırımcılara sunacaklar ve 10 Ekim'de Volkswagen Arena'da sahnede yer alacak olan 15 finalistten biri olmak üzere rekabet edecekler.

 

Kamusal Gazetecilik Kulübü, Teknoloji İşletmeleri Birliği (UITE) ile birlikte, “Yüksek Teknoloji Odaklı Ermenistanlıların Festivali” sloganıyla düzenlenen 12. Yıllık DigiTec Fuarına katılım sergiledi. Kamusal Gazetecilik Kulübü startup'lar, etkinlik misafirleri, organizatörler ve katılımcılar için, yenilikçi projelerini, izlenimlerini, şirketlerine dair haberleri canlı yayın yoluyla paylaştıkları bir platform işlevi gördü.

 

Kamusal Gazetecilik Kulübü standı aynı zamanda beş özel startup'a da ev sahipliği yaptı: “StartupIstanbul”'a katılan Ermenistanlı heyette yer alan ''ArmNomads'', ''Fortune Cup'', ''HY PICTURES'', ''LiTech' ve “DressZone”.

Etkinlik Takvimi
MAYIS
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin