Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistanlı Heyet “StartupIstanbul” Bölgesel Forumu için yola çıktı
05.10.2016
Türkiye | Public Journalism Club

StartupIstanbul bölgedeki fon sağlayıcılar, yatırımcılar ve yöneticilerin bir araya getirildiği önde gelen bir startup etkinliği. Bu etkinlik, Avrupa, Orta Doğu, Batı Asya ve ABD'den gelen lider startup'ların, internet şirketlerinin, melek yatırımcıların ve risk sermayedarlarının buluştuğu, farklı ülkelerden gelen startup'ların yenilikçi iş fikirlerini sunma, uluslararası uzmanlardan tavsiyeler alma ve yatırımcılarla iş ilişkilerini sürdürme fırsatını yakaladıkları çok özel bir buluşma niteliğinde.


Heyetin başkanlığını  şu Kamusal Gazetecilik Kulübü temsilcileri yürütmekte: Kamusal Gazetecilik Kulübü Başkanı Seda Muradyan ve Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı Proje Yöneticisi Lusine Avagyan. Heyete aynı zamanda, bu önemli etkinliği haberleştirecek olan Arpine Arzumanyan ve Narine Daneghyan da eşlik ediyor.

 

Ermeni heyeti “StartupIstanbul” bölgesel forumunda aşağıdaki şirketlerin temsilcileri tarafından temsil edilmekte:

 

1. Ashot Mashuryan, CEO, Heltun - akıllı ev sistemleri

Ashot Rusya-Ermenistan Slav Üniversitesi'nden 2010 yılında, uygulamalı matematik ve bilgisayar bilimleri uzmanı olarak mezun oldu. Halihazırda üniversitede iken, hayalini gerçekleştirmek için kendisiyle aynı fikirleri paylaşan bir ekip kurmayı başardı, bu ekiple bir dizi robot üretti ve 2009-2011 yıllarında Ermenistan Robotik yarışmalarında birincilik ödülleri kazandı. HELTUN 2011 yılında, bina otomasyonu (Smart Home) için donanım ve yazılım geliştirme şirketi olarak kuruldu. HELTUN’un ekibi ev otomasyonunu iPad kullanmak kadar basit kılmayı hedefliyor.

 

2. Aram Jivanyan, CEO ve Eş Kurucu, Skycryptor – bulut veri güvenliği

Aram 2008 yılında, Yerevan Devlet Üniversitesi (YSU), Enformatik ve Uygulamalı Matematik Bölümü'nden lisans derecesini aldı ve 2010 yılında da, Bilişim Teknolojileri Araştırma ve Eğitim Merkezi'nden yüksek lisans derecesini aldı. Aram, 2012 yılında, Ermenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nın Bilişim Teknolojileri alanındaki Yıllık Eğitim Ödülleri kapsamında Doktora öğrencisi kategorisinde ödüle layık görüldü. Aram halen, 2015 yılında kurulan Skycryptor adlı şirketin CEO'su ve eş kurucusu olarak çalışıyor. Skycryptor herhangi bir bulut uygulaması yoluyla şifreli dosyaların paylaşımının kolaylaştırılmasını ve dosyaların şifrelendikten sonra aranabilir olarak tutulmasını sağlayan, patentli bir AKILLI veri şifreleme, paylaşma ve erişim kontrolü platformu.

 

3. Zhorzh Seyradaryan, CEO, LiTech – yenilikçi aydınlatma teknolojileri

Zhorzh 2012-2014 yıllarında Deneysel Psikoloji ve Hukuk alanlarında Araştırmasını tamamlayarak Oxford Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesini aldı.

Toplumsal katılım ve startup yarışmaları konusunda uzun yıllara yayılan deneyime sahip ve LED piyasasına yeni bir teknolojiyi sunuyor: LED ışık teknolojisinin verimliliğini önemli ölçüde artırmaya yönelik aydınlatma ürünleri. LiTech şirketi 2015 yılının Haziran ayında kuruldu. Projenin amacı, Ermenistan'da Tarım Turizmini geliştirmek ve sınırlı imkanlara sahip olan insanlar için seyahat etme sürecini rahat, ilgi çekici ve avantajlı kılmak.

 

4. Hasmik Hovhannisyan, Kurucu-Yazar, HY pictures - etkileşimli çizgi romanlar

Hasmik Hovhannisyan bir film ve medya yapımcısı ve hikaye anlatıcısı. Hasmik Film ve Medya Yapımcılığı alanında Yüksek Lisans (Lund Üniversitesi, İsveç) derecesi sahibi. Kendisi ayrıca George Washington Üniversitesi Burs Programı kapsamında yüksek lisans öğrencisi olarak belgesel film yapımcılığı eğitimi de aldı. 2012 yılında, HY pictures şirketini, sınırları tanımayan, onları aşan hikayeler anlatma amacına yönelik olarak kurdu. HY pictures geleneksel film yapımcılığının yanı sıra, geçişli medya ve yeni medya alanlarında da faaliyet gösteriyor.

 

5. Haykaz Bagratyan, Eş Kurucu, Bookoholics – kitapseverlere yönelik mobil uygulama

Haykaz Lisans derecesini 2014 yılında, Rusya-Ermenistan (Slav) Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nde aldı ve Yüksek Lisans derecesini de 2016 yılında Ermenistan Amerikan Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri alanında aldı. Haykaz Bookoholics şirketini temsil ediyor. Bu kendisinin üzerinde çalıştığı ikinci startup. Kodlama dışında şirketin tüm faaliyetlerinden sorumlu.

 

6. Flora Babajanyan, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Earlyone - elektronik sıralama yönetimi sistemi

Flora Babajanyan Lisans derecesini 2016'da YSLU Dilbilim ve Fransızca Çalışmaları bölümünden aldı ve halihazırda Synergy Üniversitesi'nde Stratejik Planlama alanında Yüksek Lisans eğitimini sürdürmekte. Flora Earlyone şirketinde Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak görev yapıyor. Bu uygulama, insanların bir sıradaki yerlerini önceden ayırtabilecekleri, hizmet almak istedikleri zamanı belirleyebilecekleri ve hizmeti beklemeksizin alabilecekleri benzersiz bir platform sunuyor.

 

7. Hrachuhi Barseghyan, CEO, HurryApp – kuruluşların yeni müşterilere ulaşmalarına yönelik yaratıcı pazarlama aracı

Hrachuhi Barseghyan, MBA, CMCE, MA, çeşitli sektörlerde 14 yılı aşkın deneyim sahibi olan, son derece nitelikli bir Halkla İlişkiler ve Pazarlama uzmanı. Aktif yönetim danışmanı olarak, ArPR Holding adındaki kendi şirketini yönetme fırsatını yakaladı. Hrachuhi, çok sayıdaki başka uzmanla birlikte, aramalar ve jeolojik konumlandırmanın avantajlarını bir araya getiren bir mobil uygulama oluşturmaya karar verdi. Yoğun çalışmalar sonucunda, pazarlama profesyonelleri için umut vadeden bir araç olan HurryApp meydana getirildi.

 

8. Andranik Shahbazyan, CEO, Dress Zone – kadınların elbiselerini kiraya vererek tasarruf etmelerini ve para kazanmalarını sağlayan bir çevrimiçi sistem

Andranik mesleki kariyerine ABD Büyükelçiliği'nde, USDA Pazarlama Yadrdımı Projesi (2000-2003) kapsamında çalışarak başladı ve Ermenistan'daki gıda ürünlerinin bulunması ve ihracat pazarlarında tanıtılması çalışmalarında yer aldı. Andranik Rusya-Ermenistan Slav Üniversitesi'nden Finans alanında Yüksek Lisans derecesini aldı ve Ermenistan Ziraat Akademisi'nden de Doktora derecesini aldı. Üzerinde çalıştığı son projesinin adı DRESSZONE (www. dresszone. amwww. dress-zone. am), bu kullanıcıların herhangi bir özel etkinlik için kıyafet kiralayabilecekleri bir platform. Dresszone sayesinde Ermenistan'daki kadınlar giysilerini kiraya vererek para kazanabilecekler.

 

9. Levon Ibranyan, Proje Yöneticisi, The Fortune Cup – gerçek falcıların kullanıcıların kahve fincanında fallarına bakmalarını sağlayan bir mobil uygulama

Levon Hukuk alanındaki derecesini Yerevan Devlet Üniversitesi'nden 2003 yılında aldı, ancak birkaç yıl boyunca hukukçu olarak çalıştıktan sonra, hayattaki amacının başka olduğunu fark etti. Birkaç yıl boyunca eğlence sektöründe çalıştı. Otelcilik sektöründe deneyim kazandıktan sonra, 2009 yılında Sixt araç kiralama şirketine girdi ve Ermenistan'daki operasyonlarını yönetti. Levon bunun ardından uluslararası dev şirket Hertz'de çalışmaya başladı. 2016 yılında Fortune Cup startup şirketinde proje yöneticisi olarak göreve başladı. Fortune Cup kahve tiryakileri ile gerçek falcıları bir araya getiren bir mobil uygulama. Halihazırda Rusça, Ermenice ve İngilizce konuşulan pazarlar için tasarlanmış olan benzersiz bir ürün.

 

10. David  Sukiasyan, Eş Kurucu ve CEO, ArmNomads – bağımsız oyun geliştirme şirketi

David Lisans derecesini Rusya-Ermenistan Slav Üniversitesi, Uygulamalı Matematik ve Enformatik bölümü'nden 2012 yılında aldı, Yüksek Lisans derecesini de 2016 yılında Ermenistan Amerikan Üniversitesi'nden aldı. Arkadaşı David ile birlikte 2016 yılının Nisan ayında ArmNomads Games  şirketini kurdu. David halen, Apple App Store, Google Play Market, Steam ve başka birçok pazar için ürünler geliştiren bir indie oyun stüdyosu olan ArmNomads Games'in Eş Kurucusu ve CEO'su olarak görev yapıyor.

 

StartupIstanbul öncesinde, Kamusal Gazetecilik Kulübü katılımcılar için “Fikir Sunma Sanatında Ustalık Kazanma” ve ''İş Müzakere Becerileri ve Kültürler Arası İletişim'' konularında özel eğitimler düzenledi.

 

Bu yıl, 135 ülkeden 24. 646 startup önde gelen bir forum olan “StartupIstanbul” için başvuruda bulundu ve etkinliğe sadece 500 startup katılıyor olacak.  Girişimci Değişimi projesine katılan, Ermenistan'dan gelen 10 startup şirketi de bu 500 startup şirketinin arasında yer alıyor. Proje, Avrupa Birliği fonlamasıyla gerçekleştirilen “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” (ATNP) kapsamında yürütülüyor.  

 

Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin