Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı 2016-2017
26.07.2016
Türkiye | Hrant Dink Vakfı

Türkiye-Ermenistan Burs Programı, ikinci döneminde başvurularınızı bekliyor!

Türkiye’den 50, Ermenistan’dan 33 farklı Ev Sahibi Kuruluş, komşu ülkeden gelecek profesyonellere ev sahipliği yapacak.

 

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı, 2014 yılında, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında, komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla oluşturdu.

Burs Programı 2016-2017 döneminde de, Ermenistan ve Türkiye'den toplam 18 profesyonele, dört ila sekiz ay boyunca komşu ülkede yaşama ve belirli bir Ev Sahibi Kuruluş bünyesinde özel bir işbirliği programına katılma imkânı sağlayacak. Ev Sahibi Kuruluşların önerdiği program teklifleri dışında, kendi proje fikirlerini komşu ülkede hayata geçirmek isteyen adaylar da başvurularını sunabilecek. 

Program, iki komşu ülke arasında uzmanlık paylaşımı ve kalıcı işbirliğine en çok ihtiyaç duyulan akademi, sivil toplum, basın, iletişim, kültür-sanat, mimarlık, tasarım, mutfak sanatları, çeviri-dil eğitimi ve hukuk alanlardaki faaliyetleri destekleyecek.

Burs Programı 2014-2015 döneminde, 91 başvuru arasından Ermenistan’dan 12, Türkiye’den 6 profesyonelin İstanbul, Yerevan ve Gümrü’deki faaliyetlerini destekledi. Bursiyerler, ev sahibi kuruluşları ve 
çalışmaların sonuçları hakkında bilgi almak için tıklayınız.
 

2016-2017 döneminde Türkiye-Ermenistan Burs Programı’na katılan Ev

Sahibi Kuruluşlar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. 


Kimler Başvurabilir? 

• Üniversite öğrencileri, akademisyen ve bağımsız araştırmacılar 
• Sivil toplum çalışanları
• Gazeteciler, muhabir ve foto-muhabirler 
• Fotoğrafçılar, sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, aşçılar
• Yazarlar, çevirmenler
• Hukuk ve halkla ilişkiler uzmanları 
• Kendi proje fikirlerini hayata geçirmek isteyen bütün adaylar 

Türkiye ve Ermenistan vatandaşları ile Türkiye ve Ermenistan’da ikamet eden adaylar Burs Programı’na başvurabilirler. Burs Programı’na katılmak isteyen adaylar, İngilizce 
başvuru formunu en geç 11 Ağustos 2016 tarihine kadar doldurup, iki adet referans mektubu ve özgeçmişleri ile birlikte [email protected] adresine göndererek başvuru yapabilir.
Başvuru formunu doldurmadan önce, programın amaç ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Burs Programı Yönetmeliğini lütfen okuyunuz. 

 

Program için gelen başvurular Hrant Dink Vakfı tarafından ilgili Ev Sahibi Kuruluşlara iletilecek olup, Ev Sahibi Kuruluşlar başvuru yapan adayları kendi tercihleri doğrultusunda belirleyecek. Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilen programın mevcut bütçesi 18 profesyonelin katılımına imkân veriyor. Bu süreçte, 18’den fazla adayın tercih ettikleri Ev Sahibi Kuruluşla eşleşmesi durumunda, nihai bursiyerleri belirlemek amacıyla, Türkiye ve Ermenistan’dan üç üyenin görev yapacağı bağımsız bir Seçici Kurul devreye girecek. Seçici Kurul üyeleri kendi deneyim ve görüşleri ışığında bireysel olarak görev yapacak olup, yapacakları değerlendirmeler bağlı oldukları kurum ve kuruluşların görüşlerini yansıtan bir seçim olarak değerlendirilmemelidir. 

Program hakkında daha detaylı bilgi ve sorularınız için proje koordinatörleri Zeynep Sungur, Armenuhi Nikoghosyan ve Anna Yeghoyan ile
[email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

Türkiye-Ermenistan Burs Programı Seçici Kurul Üyeleri

İbrahim Betil
Sema Kılıçer
Zara Lavchyan

 

 


Türkiye-Ermenistan Burs Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen
Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı
 kapsamında yürütülmektedir. 
 

Programla ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişi ve kuruluşlara yaygınlaştırmanız ricasıyla.

 

Etkinlik Takvimi
ŞUBAT
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin