Avrupa Birliği Girişimi
Partners Project
GENÇLİĞİ GÜÇLENDİRME
Ermenistan ve Türkiye arasında çoğu çeşitli uluslararası donörler tarafından desteklenmiş olan önemli ve çok başarılı gençlik değişimi girişimlerinin sayesinde Ermeni-Türk normalleşme sürecinde.

Iş tanımı

Ermenistan ve Türkiye arasında çoğu çeşitli uluslararası donörler tarafından desteklenmiş olan önemli ve çok başarılı gençlik değişimi girişimlerinin sayesinde Ermeni-Türk normalleşme sürecinde, değişim temsilcileri olarak tanınan gençliğin dönüştürücü gücünün çok önemli bir unsur olduğunu ispatlandı. BAM gençlik değişimlerine destekleyerek yeni gençlik eğitimleri imkanları önermektedir, aynı zamanda iki ülkenin sivil toplum failleri arasında bağlar kurma, çeşitli sorunlar hakkında düzenlenen sivil etkinlik eğitimleri önerme, ve Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin temelinde daha olumlu siyasal bir durumunun yaratmasına yardım etme yoluyla gençleri (gençlik grupları, üniversite talebeleri, eylemci ve sivil toplum temsilcileri dahil) güçlendirmesine odaklanmaktadır.

 

Hedef

BAM Ermenistan’da kurulmuş, gençlik eğitimleri alanında kapsamlı tecrübesi olan (Avrupa Konseyi, SALTO ve AB Youth in Action programlarıyla ortak çalışmaları dahil) Civic Forum Sivil Toplum Örgütü ile işbirliği çerçevesinde gençlik eğitimleri etkinliklerimize devam etmektedir, ve bunun sayedinde kendi sorun çözücü gençlik eğitimleri tecrübemiz daha da tamamlanıyor. Üstelik,   Türkiye’deki ortaklarıyla paylaşılan  ve bağlantı tasarımını gösteren ve öbür gençliğe odaklanan etkinliklerimizi geliştirip tamamlayan profesyonel eğitimciler grubundan bir daha da yararlanmalıyız.

 

Bu etkinliğin özel hedefleri, daha önceden gerçekleştirdiğimiz etkinliklerinin ardından gelen bir eğitim olarak, “en iyi pratikler” ve “öğrenilmiş dersler” vurgularını taşıyan, her iki ülkede gerçekleştirecek  iki gençlik eğitiminden ibarettir. “Eğitmeni eğitmek” yöntemi temelinde bulunan bu eğitimler sonuç ve etkilerinin sayısını maksimuma çıkarmak niyetiyle şekillendirilmiş, ve Ermenistan-Türkiye savunma ve örgütsel desteğine başvurma imkanı olan sivil eğitim ve savunma seminerler önermesiyle gençliği güçlendirmesine odaklanacaklar. 

 

Verim

Daha önceden büyük başarıyla gerçekleştirdiğimiz gençlik eğitimlerinin ardından gelen ikinci aşaması, katılımcılarının bilgilerini derinleştirme, onların becerilerini geliştirme ve Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine dair daha olumlu görüş ve siyasal içerikler yaratmasını amaçlamaktadırter.  Üstelik, Avrupalu eksperler ve eğitimcilerden yararlanan bu eğitimler çatışma işletme/dönüştürme ve barış yaratma girişimleriyle ilişkin katılımcıların anlayışlarını daha derinleştirecek; katılımcılara Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecinin en azından sivil toplum seviyesinde ilerletme imkanı yaratabilen girişim/projeler oluşturmanın yeni konseptlerini gösterecek; normalleşme süreci ve onun sonuçları hakkında yaygın görüsünü geliştirecek; ve Ermenistan-Türkiye normalleşmesine dair ortak, yaygın görüşüne katkıda bulunmak için ortak çabaların potansyel bağlamları planlayacak. 

 

Sonuç

Gençliğe odaklanan etkinliklerimizin sonuçları gençliği baş “değişim temsilcisi” olarak geliştirme  ve Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecini güçlendirmek ve savunmak için daha olumlu siyasal bağlam yaratma niyetiyle sivil toplum örgütleri arasında daha derin bağlar kurmayı amaçlamaktadır. Bu alanda kazandığımız başarıları tamamlayarak, biz yine de gençlik eğitim programlarına odaklanacağız.

Etkinlik Takvimi
EYLÜL
2020
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin