Avrupa Birliği Girişimi
Etkinlikler
4. ULUSLARARASI VAN GÖLÜ FİLM FESTİVALİ SİNEMAYI “100’LEŞME”YE ÇAĞIRIYOR
06.12.2015
Türkiye |
4. Uluslararası Van Gölü Film Festivali bu sene temasını “100’leşme: Kültürel Miras”, konuk ülkesini ise Ermenistan olarak belirledi. “Kültürel Mirasımıza Bakmak ve Kardeşliği Pekiştirmek” fikriyle yola çıkan festival kapsamında bu yıl Türkiye, Ermenistan, Irak Kürt Yönetimi, İran Kürdistan Eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri, ve Kanada’dan yönetmenlerin uzun meTürkiyeaj ve belgesel filmleri yarışacak. 6-12 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde Vicdan Filmleri ve Rofife filmleri seçkisi, belgesel ve uzun meTürkiyeaj gösterim seçkisi ve yarışma filmleri izlenebilir.

Festivalde yer alan Filmler (gösterim sırasına göre):  

  • Kesik - The Cut , Fatih Akın (Açılış Filmi) (Türkiye)
  • Şilfitazi - Zekeriya Aydoğan   (Finalist - Belgesel Film) (2015)(Türkiye)
  • Dönüş – Veratarts, Hale Güzin Kızılaslan (Gösterim - Belgesel Film)
  • Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam (Finalist – Belgesel Film) (2015)(Türkiye)
  • Artık Hayallerim Var, Nefin Dinç (Finalist - Belgesel Film) (2015) (Türkiye)
  • Albatros’un Yolculuğu, Cengis T. Asiltürk (Finalist – Belgesel Film) (2015)(Türkiye)
  • Garod, Burcu Yıldız  / Onur Günay (Gösterim – Belgesel Film)
  • Doğum Yeri: Adana, David Hovan (Gösterim – Belgesel Film) (2015) (Kanada)
  • Vicdan Filmleri Seçkisi (Gösterim – Kısa Film)
  • Rêger, Bulut Renas Kaçan (Finalist – Belgesel Film) (2015)(Türkiye)
  • Koro, Ahmet Bikiç (Finalist - Belgesel Film) (2015)(Türkiye)
  • Hay Way Zaman / Dersim’in Kayıp Kızları, Nezahat Gündoğan (Finalist - Belgesel Film)
  • Habab Çeşmeleri, Dilek Aydın (HRANT DİNK VAKFI) (Gösterim – Belgesel Film) (2012)
  • Aşk-ı Suzan, Murat Tüter (Finalist – Sinema Filmi) (2014)(Türkiye)
  • Annemin Şarkısı, Erol Mintaş (Finalist – Sinema Filmi) (2014) (Türkiye)
  • Leave to Stay / Kalış İzni, Awat Osman Ali (Finalist – Belgesel Film) (2013)(ABD - Irak Kürt Yönetimi)
  • Rofife Filmleri Seçkisi (Gösterim- Kısa Film)
  • Hakkari’nin Gizemli Taşları, Bahriye Kabadayı Dal, (Finalist – Belgesel Film) (2014) (Türkiye)
  • Gavur Mahallesi, Yusuf Kenan Beysülen (Gösterim - Belgesel Film)
  • 1001 Elma, Taha Karimi (Finalist – Sinema Filmi) (2013) (Irak Kürt Yönetimi)
  • Süveydiye'nin Çiçekleri,  Zafer Özgentürk - (Finalist – Belgesel Film) (2015) (Türkiye)
  • Son Kış, Salem Salavati (Finalist – Sinema Filmi) (2013) (İran (Kürdistan Eyaleti))
  • İçimdeki İnsan, Aydın Sayman (Finalist – Sinema Filmi)(2015)(Türkiye)
  • Portakalın Uykusu, Eylem Şen (Gösterim - Belgesel Film) (2015) (Türkiye)
  • Zülfü Livaneli - Doğu ile Batı Arasında Bir Ses, Orhan Çalışır-Cengiz Kültür-Dirk MeiBner (Finalist – Sinema Filmi) (2014) (Türkiye) 
  • Komşu Komşu Huu, Bingöl Elmas (Finalist – Belgesel Film) (2014)(Türkiye)
  • Firak, Halil Özer (Finalist – Sinema Filmi) (2015) (Türkiye)
  • Çalınmış Çocukluk, Armen Gasparyan (Finalist – Belgesel Film) (2014) (Ermenistan)
  • Eksik, Barış Atay (Finalist – Sinema Filmi), (2015) (Türkiye)
  • 1915, Garin Hovanisian /Alec Mouhibian (Finalist – Sinema Filmi) (ABD  – Ermenistan)
  • Çekmeköy Underground, Aysim Türkmen  (Finalist – Sinema Filmi) (2015) (Türkiye)
Etkinlik Yeri
Etkinlik Takvimi
AĞUSTOS
2022
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin