Avrupa Birliği Girişimi
Partners Project
MEDYA DESTEĞİ
Bu girişimin son niyeti ise haberdarlığı arttırma, halk eğitiminin kalitesini geliştirme ve hem Türkiye, hem de Ermenistan’da gelişmeler diskurunu daha yükseltmesidir.

İş tanımı

Her iki tarafta mevcut olan sınırlı ve biraz yüzeysel medya yayın kapsamını ele almak için medya desteği girişimleri genellikle iki ülkelerle alakalı konular üzerinde daha tarafsız bilgiler ve analizler sağlamayı amaçlıyor․Bu girişimin son niyeti ise haberdarlığı arttırma, halk eğitiminin kalitesini geliştirme ve hem Türkiye, hem de Ermenistan’da gelişmeler diskurunu daha yükseltmesidir. Eksi faaliyetlerimizin üstüne katarak bu girişimler artık mevcut olan ilişkileri, aynı zamanda  BAM’nin kurumsal ve ayrı olarak önemini güçlendirmektedir․

 

Hedef

Daha belirgin olarak, BAM medya desteği etkinliklerinin dört özel hedefi  var: (1) daha ciddi analitik içerikleri sağlama yoluyla diskur seviyesini yükseltmek, (2) medya yayın kapsamını derinleşmek ve genişletmek, (3) yanlış ve bazen klişe medya yayın kapsamını doğrultmak ve ona karşılık vermek, (4) her iki ülkedeki köşe yazarlar, TV talk şov sunucuları, uzmanlar, “eksperler” ve öbür “görüş-yaratan” ve “görüş-şekillendirenlerine” odaklanarak, Ermenistan ve Türkiye medya profesyonelleri arasında yakın işbirliği yaratmasını kolaylaştırmak. 

 

Verim

Verim açısından medya desteği girişiminin iki ayrı amacı var. Birincisi ve en açık olanı röportajların, yayımlanmış analizlerin ve televizyon medya yayın kapsamının arttırması, aynı zamanda da verimlerin efektif ölçme mekanızmasının olusturulmasıdır.  İkinci olarak, ortak çıkar ve profesyonel gelişmesine dayanan kapasite oluşturmak için Ermeni ve Türk medya kuruluşları arasında daha iyi işbirliği yaratmayı amaçlıyoruz. Ve aynı zamanda milli ve yerel medya kuruluşları (Ermeni ve Türk), iç ve uluslararası medya kuruluşları, ve alternatif, online medya kuruluşları, profesyonel dergiler ve yayın evleri arasındaki işbirliğini daha da birleştirmeyi düşünüyoruz.

 

Sonuç

Türk medyasının kutuplaştırılmış olduğunu hesaba katarak, biz etkinliklerimizi çok dikkatlice iki aşamaya ayırdık: ilk olarak yazılı basın, televizyon ve alternatif, elektronik haber kaynaklarıyla çalışarak, ikincisi de hükümet yanlısı ve muhalefet medyalarıyla işbirliği yaparak.  Ayrıca, medya desteği girişinmlerimizden alacağımız sonuç bir tek Ermenistan hakkında olan konularıyla kısıtlanmayan, tam aksine, çok çeşitli sorunlarla ilgili daha derin analitik içeriklerinin çık ve ölçülebilir seviyesini de kapsamaktadır. 

 

Bu konular Ermenistan veya Soykırımı konularıyla kısıtlanmayarak bölgedeki gelişmelerle ilişkin analitik maddeleri de kapsayacaklar. Bu tür konular ise şunlardır: Kürt sorunundan çıkarımlar, İran ile nükleer anlaşması, aynı zamanda Azerbaycan, Gürcistan ve Dağlı Karabağ, ve daha geniş bölge olarak AB sözleşmesi ve ABD-Türkiye ilişkileri.

 

Etkinlik Takvimi
EYLÜL
2020
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin