Avrupa Birliği Girişimi
Partners Project
SİYASAL SÜRECİNE DESTEK
BAM resmi ve resmi olmayan siyasal fikirler, girişimler ve tavsiyeleri şekillendirip sunmak yoluyla “siyasal sürecine” destekleme gayretlerini daha da genişletmeyi amaçlamaktadır.

İş tanımı

Cesur fikirlerin eksikliği ve resmi normalleşme sürecine yeniden başlamak için hiç bir uzun süreli görüşün yok olduğu halde, BAM resmi ve resmi olmayan siyasal fikirler, girişimler ve tavsiyeleri şekillendirip sunmak yoluyla “siyasal sürecine” destekleme gayretlerini daha da genişletmeyi amaçlamaktadır.

 

Geçmişte sürdürdüğümüz faaliyetinin ardından gelen bu etkinliğin iki asıl alanı var: yeni siyasal öneri ve fikirler teklif etmek amacıyla önde gelen emekli diplomatları ve başka üst düzey görevlileri bir araya getirmesi, ve iki ülkenin uluslararası örgütler  (NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, AB, vb) ve başka üç parti kurumsal örgütleriyle (en dikkat çekeni Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü) olan etkileşimine dayanarak Ermenistan ve Türkiye’nin “gayriresmi” ilişkileri olduğu ülkelerindeki “alternatif mekanlarından” yararlanması.  Ermenistan ve Türkiye arasında daha sonradan resmi diplomatik sözleşmelere geçmek için iki ülkenin hükümet yetkilileri buna benzer resmi olmayan temaslar ve diplomatik etkileşim oluşturma niyetiyle bir araya getirilmesi daha iyi kullanılmalı. 

 

Hedef

Bu girişiminin özel amaçları görüş ve fikir alışverişi niyetiyle düzenlendirilmiş süreç yoluyla karar vericileri ve kamuoyunu şekillendirendirenlerini hedef alarak hem resmi, hem de resmi olmayan siyasal fikirlerinin oluşturup sunulmasına odaklanmaktadır. Ermenistan ve Türkiye’den, bazen de ililenen üçüncü partilerden seçilmiş emekli politikacı ve siyasete yön verenlerinin grubundan yararlanan bu süreç kapalı görüşmeler ve seminarların yoluyla yürütülmektedir.  Bu üstün politikacılar kendi ve profesyonel tecrübelerine dayanarak, yeni fikirler ve siyasal tavsiyelerinin, aynı zamanda da iki ülke arasında gelecekte oluşturacak ilişkilerinin daha geniş stratejik vizyonunun yaratma sürecine katkıda bulunuyorlar. Katılımcılar yardımıyla şekillendirilmiş siyasal tavsiyelerinin bir takımı biz artık Ermenistan ve Türkiye’nin hükümet yetkililerine sunduk.

 

Verim

Bu etkinliklerinin somut verimleri resmi ve resmi olmayan siyasal fikirler, girişimler ve tavsiyelerden, aynı zamanda artık 2015 Şubat-Mart ve Haziran aylarında Ermenistan ve Türkiye hükümet yetkililerine sunulmuş olan siyasal tavsiyelerinden ibarettir. Bunlar 2015 Eylül üst düzey çalışma oturumların desteğiyle de tamamlanmışlar (stratejik ortağı olan İstanbul temelli Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlendirilmiş bu oturumlar zarfında BAM kendi bağımsız fonlaması sağlamış). Bu nedenle gelecek verimler bu “fikir fırtınası” oturumlarının sonuçları, yeni öneriler ve siyasal tavsiyelerin sonradan gelen tahliye, dağıtım ve yayımlamasına odaklanacak. 

 

Sonuç

Bu girişiminden alınacak tam sonuç sivil toplum tarafından artan desteğinden eklenmiş yararları ve normalleşme sürecine yeniden başlamak için hükümetlere daha çok “siyasal paketi” sağlamakla beraber, resmi ve gayriresmi siyasal fikirler, girişimler ve tavsiyelerinin oluşturup sunmasıdır.

Etkinlik Takvimi
EYLÜL
2020
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin