Avrupa Birliği Girişimi
Hakkımızda » Projeler
TRACK 1.5 DIPLOMASİ
Ermenistan | Eurasia Partnership Foundation
Bu proje ile Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde bölgesel konular da göz önüne alındığında ve bu iki ülkenin yapıcı bir katılım gösterdiği takdirede ilişkiler nasıl gelişir prizmasından umutlar arayacağız.

Suriye'de devam eden insani kriz, Türkiye ve Ermenistan’ı olduğu kadar ve aynı zamanda bu iki ülke arasındaki ilişkileri de etkiliyor. Tüm bunlara parallel olarak Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemlerde kötüye gitmesi bu iki ülke arasındaki normalleşme şansını daha da azaltabilir.

 

Ermenistan ve Türkiye’nin bu yeni jeopolitik ortamda oynayabileceği rolü araştırmak için, AOF iki yuvarlak masa toplantıları düzenleyecek.

 

Her tartışmada Ermenistan, Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerden eski politikacılar, üst düzey yetkililer, diplomatlar, insani yardım kuruluşları, ve sivil toplum temsilcileri, gazeteciler ve akademisyenlerin temsilcilerini bir araya getirilecektir.

 

Bu günlük tartışmalar sürecinde Suriye krizi, İran’ın ambargolar kalktıktan sonraki durumu, siyasi İslam da dahil olmak üzere oluşan yeni siyasi prizmadan bakarak, bölgedeki bu iki ülkenin Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi için neler yapabilecekleri konusunda  yeni fırsatlar arayacağız. Tartışmalar sırasında işbirliği için öneriler üreteceğiz.

 

Bu proje ile Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde bölgesel konular da göz önüne alındığında ve bu iki ülkenin yapıcı bir katılım gösterdiği takdirede ilişkiler nasıl gelişir prizmasından umutlar arayacağız. Bu etkinlik ortak güvenlik ve jeo-politik konulara odaklanırken Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecini destekleyen Track 1.5 düzeyinde katılımcılar arasında ortaklıklar teşvik edecektir.

Related Materials
Etkinlik Takvimi
MAYIS
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin