Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu 10. Dönem Sonuçları
10.04.2017
Ermenistan, Türkiye | Hrant Dink Vakfı

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, iki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasları artırmaya ve her alanda işbirliklerini teşvik etmeye devam ediyor.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Kasım 2016 – Şubat 2017 dönemindeher iki ülkeden toplam  162 başvuru aldı. Türkiye’den 44, Ermenistan’dan 30 olmak üzere toplam 74 kişinin, seyahat amaçları ve programları doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretlerini, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Seyahat Fonu yaralanıcılarının, komşu ülkeye yaptıkları ziyaretler sonrası izlenimlerini ve deneyimlerini Sınırları Aşıyoruz internet sitesi’nden takip edebilirsiniz.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Onuncu Dönem Yararlanıcıları

 

İstanbul’dan Ziya Azazi, “ARé” performans sanatları festivali kapsamında performansını sergilemek, atölyeler düzenlemek, kendi sanatsal faaliyetlerini paylaşmak ve Ermenistan’daki tecrübeleri öğrenmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yerevan’dan Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali film eleştirmenlerinden Rafik Movsisyan, Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Ermenistan yapımı kısa filmleri sunmak, gösterim sonrasındaki tartışmayı yönetmek ve kısa film dalındaki yarışmada jüri üyesi olarak görev yapmak amacıyla Ankara’ya yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Aştarak’tan Diana Kardumyan, Yerevan’dan Alen Manukyan ve Naira Muradyan, Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında sırasıyla “Dialogues”, “Resurrection” ve “Marc and Marc” isimli kısa filmlerinin gösterimini amacıyla Ankara’ya yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Yerevan’dan Panarmenian Media Holding üyesi Artavazd Vardanyan, Ermenistan yapımı kısa filmlerin gösterileceği Ankara Uluslararası Film Festivali’ni takip etmek amacıyla Ankara’ya yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Ankara’dan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği üyesi Esra Özban ve Uçan Süpürge Kadın Dayanışma ve Araştırma Derneği üyesi Tahir Onur Çimen, 13. Altın Kayısı Film Festivali’ne katılmak, Ermenistan’da programcılar, film yapımcıları ve sanatçılarla tanışarak sinema endüstrisi ile diyalog oluşturmak, LGBTI aktivistleri ile görüşmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan Nor Radyo üyesi Ezgi Yıldız, Nor Radyo ile Ermenistan’daki azınlıklar arasında bir ağ oluşturmak ve Bağımsız Gazeteciler Ağı ile işbirliği kurmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

İstanbul’dan Uniq Gallery direktörü Kerim Kürkçü, Türkiye ve Ermenistan’dan en az 5’er sanatçının katılımıyla iki aşamalı bir atölye çalışmasından oluşacak açık stüdyo projesi için Ermenistan’dan kuratörler, galeri yöneticileri ve sanatçılarla işbirliği görüşmelerinde bulunmak amacıyla Gümrü’ye yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yeğvart’tan Alla Yeghoyan, Gümrü’den Nadya Hovhannisyan ve Yerevan’dan Sofya Hakobyan, EUPHRATES Araştırma Merkezi üyeleri, Sason’un Hıristiyan ve Müslümanlaştırılmış Ermenileri üzerine yapacakları araştırma için, Türkiye’de Ermeni nüfusunun yoğun olduğu bölgeleri ziyaret etmek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Yerevan’dan Urbanlab Socio-Cultural Foundation direktörü Sarhat Petrosyan, Karakutu tarafından Imagine Center for Conflict Transformation işbirliğiyle düzenlenen  “Türkiye-Ermenistan Diyaloğu ve Hafıza Atölyesi” projesine katılmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

İstanbul’dan Imagine Center for Conflict Transformation Türkiye direktörü Pınar Sayan, Karakutu tarafından düzenlenen  “Türkiye-Ermenistan Diyaloğu ve Hafıza Atölyesi” projesine ve Caucasus Research Resource Center (CRRC) tarafından düzenlenen “Ermenistan-Türkiye: Diyalog ve Uzlaşma Yolları” başlıklı konferansa katılmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Diyarbakır’dan Forum Tiyatro üyeleri Arzu Akar, Azize Tulan, Enver Birim, Gülan Yaklav, Mehdi Toka, Mehmet Savaş Yanık, Roney Erdinç, Seyhan Alu, Sipan Eren ve Ümran Baturay, Ermenistan’dan sanatçılarla birlikte atölye çalışmaları düzenlemek,  senaryo geliştirmek ve ortaya çıkacak performansı sergilemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Yerevan’dan Armenpress direktörü Aram Ananyan, Aren Petunc ve Yereven Devlet Üniversitesi’nden Elen Kokchyan, Hrach Mirzoyan, Knarik Mirzoyan, Mariam Ghukasyan, Mariam Melkonyan, Naira Poghosyan, Satenik Petrosyan ve Tatevik Hakobyan, Türkiye’den akademisyenlerle tanışmak, kütüphaneleri ve Boğaziçi Üniversitesi’ni ziyaret etmek ve gelecekteki araştırma programları için bağlantılar oluşturmak amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Yerevan’dan Music of Armenia direktörü Hasmik Movsisian, Music of Armenia tarafından organize edilecek olan Tsovits Tsov festivali için potansiyel ortaklar aramak ve her iki ülkeden müzisyenler arasında işbirliğini teşvik etmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Yerevan’dan Hasmik Harutyunyan, Türkiye’deki müzisyenlerle fikir alışverişinde bulunmak ve işbirliği geliştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

İstanbul’dan Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi başkan yardımcısı Birsen Atakan ve BoMoVu(Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı) kurucuları, Denizli’den Aslı Polatdemir ve İstanbul’dan Eleni Diker, çatışma alanlarında kadınların vücut bütünlüğü üzerine İstanbul’da düzenlemeyi planladıkları konferans ve Barışa Oyna projesinin Ermenistan’da da uygulanması olasılıkları hakkında Ermenistan Kadın Araştırmaları Merkezi ile görüşmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

İstanbul’dan İstanbul Aydın Üniversitesi’nde okutman Selin Süar Oral, Türkiye'den sürgün edilen Ermeni halkının torunları hakkındaki kısa film projesini hazırlamak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

İstanbul’dan Ayla Jean Yackley, Ermenistan ve Türkiye normalleşme süreci; savaş sırasında Suriye'den kaçan Ermenilerin entegrasyonu; Yezidilerin Ermenistan'daki durumu ve 2017 Ermeni Soykırımı anmaları konularını içeren röportajlar yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Diyarbakır’dan Nar Photosüyeleri Aylin Kızıl ve Serdar Bayram, Ermenistan'daki Elegez Bölgesi'nde yaşayan Yezidilerin günlük hayatlarını ve dini ritüellerini fotoğraflamak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Diyarbakır’dan Nar Photosüyeleri Serpil Polat ve Fatma Çelik, 4Plus fotoğrafçıları ile işbirliği olanaklarını görüşmek ve 1915'ten sonra Anadolu'dan zorla göç ettirilmiş Ermenilerle ilgili fotoğraf projelerini tamamlamak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Yerevan’dan Hrapark Daily diplomasi muhabiri  Lusine Petrosyan, İstanbul Ermeni Patrikhanesi seçimleri ile ilgili haber yapmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Yerevan’dan Leicester Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Eduard Abrahamyan, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM)tarafından düzenlenen Türkiye bölgesel politikası, güvenlik, komşularla ilişkiler ve NATO konulu eğitime katılmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Yerevan’dan Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü araştırmacısı Alina Poghosyan ve Nor Hachen’den Yerevan Devlet Üniversitesi ve Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nde akademisyen olan Vahram Danielyan,"Ermenistan-Türkiye Normalleşme Sürecine Destek Programı’’ desteğiyle yayınlanacak kitaplarında yer alan “Ortak Kentsel Alandaki Farklılıkların Müzakere Edilmesi"  başlıklı makalelerini sunmak amacıyla İstanbul’a  yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

 

Hrazdan’dan Armenuhi Sardaryan, Gayane Movsisyan, Karine Mkhitaryan, Lia Ghazaryan, Lilit Ghukasyan ve Mariam Adamyan, dezavantajlı ve engelli çocuklarla çalışan sivil toplum çalışanları ile bir araya gelerek tecrübe paylaşımında bulunmak ve özelilgiye ihtiyacı olan çocuklarla 4 günlük bir atölye çalışması yapmak amacıyla İstanbul’a  yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Diyarbakır’dan Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) üyeleri Melike Elik, Mezra Öner ve Yıldız Tahtacı, “Ermeni Göçünün Amed (Tigranakert), Beyrut, Yerevan şehirleri üzerindeki etkileri” başlıklı çalışmaları kapsamında Yerevan’daki mimari doku hakkında veri toplama amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Çanakkale’den İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi’nin Yönetim Kurulu üyeleri Hayrettin Pişkin, Lamia İnci Akalp ve Leyla Yavuz, insan hakları kuruluşları ile iletişime geçmek ve gelecekte yapılabilecek ortak projelerle ilgili görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Van’dan Nevruz Ürün, Radyo Yerevan’ı ziyaret ederek dengbêj geleneği üzerine araştırma yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Van’dan  Johns Hopkins Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Önder Çelik, "Ermenistan-Türkiye: Diyalog ve Uzlaşma Yolları" başlıklı konferansta, Soykırım öncesi ve sırasında gömülü olduğu iddia edilen Ermeni hazinelerini arayan Van'daki Kürt hazine avcıları hakkındaki makalesini sunmak ve Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’ndeki arkeologlar ve antropologlarla Van bölgesindeki Ermeni toplumunun somut kültürel mirası ve hazine avcılığı ile ilgili görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’ayapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

İstanbul’dan Masis Kıçik, Teach for Armenia bursiyeri olarak Ermenistan’ın az gelişmiş bölgelerindeki okullarda öğretmenlik yapmak amacıyla Yerevan’ayapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

İstanbul’dan Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği (BEKS) üyeleri Simon Hartmann ve Hande Topaloğlu, geçmişle yüzleşme sürecinde 4. neslin Soykırım anlatıları hakkında yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaşmak üzere düzenleyecekleri atölye çalışması amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Diyarbakır’dan Nişantaşı Meslek Yüksekokulu öğrencisi  Abdulmutallip Karabal ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Departmanı’nda müzik eğitmeni Süleyman Kurt, konservatuardaki kanun ustaları ve müzisyenlerle görüşmek ve Yezidi köylerinde bilinen yerel şarkıları kaydetmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan iletişim profesörü Yasemin İnceoğlu, Ermenistan ve Türkiye medyasında karşılaştırmalı nefret söylemi araştırması kapsamında görüşmeler yapmak ve gazetecilerle röportajlar yapmak amacıyla Yerevan’ayapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

İstanbul’dan Grup Sentez üyeleri Erkan Kalenderli, Emine Ülkerim, Halil Başoğlu ve Hasan Çakmak, Ermenistan’daki taş ustaları ve ahşap oymacılarının fotoğraflarını çekerek, bu iki zanaatın köklerindeki Anadolu mirasının izini sürmek için Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan Zeynal Abidin Kızılyaprak, gazetecilerle görüşmek ve insan hakları derneklerini ziyaret etmek amacıyla Yerevan’ayapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

İstanbul’danMahir Kartal, duduk sanatçıları ile görüşmeler yapmak amacıylaYerevan’ayapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Başvurularınızı Bekliyor!

 

10. Dönem Son Başvuru Tarihi: 25 Nisan 2017

 

Başvuru Formu’nu doldurmadan önce Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’ni okuyunuz.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Başvuru Formu’nu doldurmak için tıklayınız.

 

Sorularınız için proje koordinatörlerimiz Nazlı Türker ([email protected]), Anna Yeghoyan ve Armenuhi Nikoghosyan ile ([email protected]) iletişime geçebilirsiniz.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri

 

Anahit Minassian

Dikran Altun

Feray Salman

Gayane Mkrtchyan

Gülesin Nemutlu

Nelli Minasyan

 

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu 2016 – 2017 döneminde, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında Avrasya Ortaklık Vakfı ve Gümrü Gençlik Girişim Merkezi işbirliğiyle yürütüyor.

 

 

 

Etkinlik Takvimi
ŞUBAT
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin