Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
YouthBank Değişim Ziyareti
08.12.2016
Ermenistan | Eurasia Partnership Foundation

Eurasia Partnership Foundation (EPF) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen YouthBank Değişim Ziyaretleri kapsamında Türkiye’de gençlik alanında çalışanlar ve bu alandaki gönüllülerden oluşan bir grup, 19-21 Kasım 2016 tarihlerinde Ermenistan’ı ziyaret etti. YouthBank, EPF’in de üyesi olduğu, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı: 2. Bölüm (ATNP2) kapsamında gerçekleştirilmiştir. Proje, gençleri kendi yerel toplumları içinde fon üretme sürecine dâhil eden özgün bir çalışma. Uluslararası bir girişim olan YouthBank, gençler tarafından tasarlanan ve yürütülen projelerin fonlanmasını sağlamak amacıyla, yine gençler tarafından yürütülen karar alıcı komitelerin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Fonlanan projeler, yine bu gençlerin ve onların yaşadığı toplumların sorunlarına yönelik seçilecektir.

 

Ziyaret kapsamında, Ermenistan’ın Armavir, Lori, Tavush, Yeghegnadzor bölgeleri ile Türkiye’nin Batman, İstanbul, İzmir, Samsun ve Şanlıurfa bölgelerinden gelen grup birlikte üç gün geçirdiler. Tamamı gençlerden oluşan grup, bu süre zarfında toplumsal kalkınmanın bir parçası olmak ve diyalogu geliştirmek amacıyla küçük ölçekli güven inşası projelerinde yer aldılar. Etkinlik süresince, Ermenistan’ın değişik bölgelerini gezme fırsatı da edinen gençler, gittikleri bu yerlerdeki YouthBank yerel ofislerinin yanı sıra, insan hakları ve sosyal konularda çalışan bazı başka organizasyonları da ziyaret etme şansı buldular. İlk gün Armavir şehrini ziyaret eden grup, burada YouthBank Armavir ofisindeki meslektaşları ile tanışarak, kendilerinden proje ve etkinlikler hakkında bilgi aldılar. Görüşme sırasında, Türkiye’den gelen katılımcılar, YouthBank kapsamında kendi yaptıkları projeleri de anlatarak, farklı ofislerdeki çalışmaları karılaştırdılar.

 

Grup, daha sonra Gümrü şehrine giderek, Gümrü YouthBank ofisi çalışanları ile tanıştı. Burada, Gümrü’deki ekipten bilgiler alan grup üyeleri, olası işbirliği imkânları üzerine fikir alışverişinde bulundular. Grubun Gümrü’deki bir sonraki durağı Art Studio (Sanat Galerisi) oldu. Burada gençler, sanat yoluyla kendilerini ifade etmenin farklı yollarını keşfederken, öte yandan, etkinlik sonra izleme planı üzerine tartışarak, bir dilek listesi oluşturdular. Katılımcılar bu aşamada olası yeni ortak programlar üzerine konuşurken, bir yandan da proje fikirlerine uygun fon sağlayıcısı önerilerini da belirlemiş oldular. Grup, son olarak, 2017 Bahar Dönemi’nde yine ATNP2 kapsamında Türkiye’de düzenlenecek YouthBank ikinci bölümü etkinliklerinde ele almak üzere barışın inşası konusundaki fikirleri bir araya getirip değerlendirdiler.

 

YouthBank Ermenistan ekibinden Emilya izlenimlerini şu şekilde aktardı:

Eğer bir yıl önce Türkiye’den genç insanlarla tanışma olanağı bana teklif edilmiş olsaydı, kesinlikle reddederdim. EPF tarafından düzenlenen Conflict Transformation School (Anlaşmazlık Dönüşümü Okulu) eğitimimi tamamladıktan sonra “öteki taraf” algım değişmeye başladı. Kendimi bir buzdağına benzetebilirim; buzun görünen kısmı eğitimden sonra erimeye başlamıştı, ama esas görünmeyen kısım Türkiye’den gelen katılımcılarla tanışınca eridi.”

YouthBank Türkiye ekibinden Handenur’un Ermenistan ziyaretini anlattığı kısa video (Türkçe):

 

 

 

 

Etkinlik Takvimi
ŞUBAT
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin