Avrupa Birliği Girişimi
Haberler
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu 12. kez buluştu
16.07.2014
Ermenistan | Anadolu Kültür
11. Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali (GAIFF) sırasında gerçekleşen Ermenistan Türkiye Sinema Platformu Erivan Atölyesi’nin bu yılki film desteği, 16 Temmuz'da uluslararası bir jüri tarafından açıklandı. Yönetmen Sevda Usanoğlu’nun “Pastelden Cılız Bir Resim” adlı projesi 10.000 dolarlık para ödülünün sahibi oldu.

Pastelden Cılız bir Resim, 1915 yılında Ermeni bir çocuğa annesinin Kelime-i Şehadet’i öğretmesiyle açılan bir kısa film. Film, küçük kızın gizli bir kompartımanda askerlerce bulunmasını konu alıyor.

 

Mesut Tufan ve Ara Shirinian ortaklığında devam eden Çuhacıyan’ın İzinde projesi ise, jüri tarafından dikkat çeken proje olarak açıklandı. Çuhacıyan’ın müziğini konu alan bu belgesel, Türkiye ve Ermenistan arasındaki unutulmuş ortak kültürel tarihi canlandırmayı amaçlıyor.

 

Beşi Türkiye’den beşi Ermenistan’dan seçilen toplam 10 projenin yer aldığı ETSP Proje Geliştirme Atölyesi, Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali çerçevesinde 14-16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.

 

14 Temmuz’da gerçekleşen açılış konuşmasında Platform, işbirliği içerisinde olduğu organizasyonları ve festivalden konukları da ağırladı. Konuşmayı festival katılımcıları, jüri üyeleri ve atölye katılımcılarının yanı sıra Türkiye ve Ermenistan basını da takip etti.

 

2014 Erivan atölyesinin jüri üyeleri arasında İngiliz yönetmen ve film yazarı Gideon Koppel, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu koordinatörü Çiğdem Mater, yazar, yönetmen ve yapımcı Melek Ulagay, yapımcı Emine Yıldırım, Ermenistan’dan gazeteci Manana Aslamazyan, Eurasia Partnership Foundation başkanı Gevorg Ter-Gabrielyan ve Ermenistan İngiliz Büyükelçiliği’nden Naira Sultanyan yer aldı.

 

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ETSP 2008 yılında Anadolu Kültür ve GAIFF işbirliğiyle hayata geçirilen ortak bir ağ. İki ülke arasındaki ortak yapımları teşvik etme amacıyla yola çıkan Platform, iki ülkeden sinemacıları beraber üretmek için 6 senedir bir araya getiriyor. Şuana kadar, Ermenistan ve Türkiye’den toplam 15 filme destek veren Platform her sene Erivan ve Istanbul atölyeleriyle yeni projelere destek vermeye devam ediyor. 

 

Ayrıntılı bilgi için: İrem Argat, [email protected]

 

 

ETSP 2014 yılı etkinlikleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleşmektedir.

 

ETSP 2014 Erivan Atölyesi Erivan ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.

Etkinlik Takvimi
NİSAN
2024
PZTSALIÇRŞPRŞCUMACMTPZR
Barış tek yoldur
Bizi Takip Edin